Merhaba canım meslektaşım,

Geçtiğimiz günlerde bir çekim ayarlarken yaptığım 5 maddelik bir seri paylaşmıştım. Gelen yorumlar ve mesajlara göre %99.9 bu adımlardan ya hiçbirini yapmıyor ya da en fazla 2 tanesini yapıyor. Hepsini bu yazıda toparlamak istedim. Umarım işinize ve kendinize yatırım yapar, müşterilerinize harika bir DENEYİM sunar ve FARK yaratırsınız.

8 yıldır yenidoğan çekimi yaptıktan sonra (ve bir sürü hata ile birlikte) bir kaç şey öğrendim ve baştan sona sorunsuz, düzenli bir iş akışı oluşturdum. Çekim öncesi ilk adımlar:

İşte her çekimde mutlaka uyguladığım 5 adım:

1. Sözleşmeyi ve Teklifi Online Olarak Gönder: Şimdi bunun için CRM kullanıyorum ama daha önce kullanmıyordum. Yıllarca ve nedense inatla sözleşmeleri ve teklifleri manuel gönderip, imzaları ve ödemeleri yine hep manuel takip ettim. Düşünsenize yılda 100-150 yenidoğan çekimi yapıyorsunuz ve hepsiyle tek tek uğraşıyorsunuz. Zaman kaybı, stres, takip zorluğu…Müşteri için de bir yük. Çıktı al imzala, ödemeyi Ibana yap geldi gelmedi mi konuş tekrar. Bunlar hep stres ve zaman kaybı. Bazı şeylerin bedava olması onların akıllı tercihler olduğu anlamına gelmez. Biliyorum mantık hep şu şekilde: Şimdi bir de ona para mı vereceğim. Zaten çok kısıtlı bir bütçe ile hareket ediyorum. Ben bunu kendim yaparım buradan da kar ederim ve kenara atarım.
Ama canım meslektaşım kaybettiğim zamanın maliyetini düşündüğümde bu artık bana pek akıllı bir yöntem olarak gelmedi. Bu zamanımı yeni teknikler öğrenerek, kendime yatırım yaparak, ailemle daha fazla zaman geçirerek, kendime zaman ayırarak kullanabilirdim.
Düşünsene her müşterinle 1 saat bunlarla uğraşsan 150 saat eder. 150. Ve müşterilerinin de sevmediği bir süreç. 150 ekstra saatin olsa neler yapardın bir düşün? Ben düşündüm ve bir karar aldım. CRM kullanmaya başladım. Biliyorum işine hiç bu yönlerden bakmıyorsun. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra bununla ilgili düşünmeye başlarsın.
Şimdi nasıl yapıyorum. Her müşteri 5 dakikamı alıyor. Sözleşmeyi hazırlama, gönderme, ücreti tahsil etme, müşteriden imzalı alma… Hem benim için hem müşteri için büyük rahatlık, kolaylık.
Bu 150 saati markamı geliştirmeye ya da sadece 1 tane fazla müşteri almaya çalışsam zaten programa verdiğim ücreti çıkarıyorum:) Hem daha profesyonel çalışıyorum, daha stressiz, her şey daha açık ve net, müşterim süreçten mutlu.
Fotoğrafçılıkta kendinin yapacağı işler var ama bu süreçler onlardan biri değil. Boşuna zaman kaybetme.

Sen bu süreçlerini nasıl yönetiyorsun? Bir sistemin, planlı bir akışın, otomatik emaillerin, müşteri ilişkileri yönetim araçların var mı?


2 ve 3: Müşterime bir zaman planı ve çekim rehberi gönderiyorum. 900’den fazla müşteri çalışan biri olarak, bir çekimden müşterime yüksek kalitede ve yüksek sayıda fotoğrafı vermek için bana gereken zamanı tam olarak biliyorum. Bebeklerin hepsi birbirinden farklı tabiki. Bazıları çok kısa sürede bazıları daha uzun sürede bitiyor. Ben bu nedenle her zaman günde sadece 1 yenidoğan çekimi alıyorum. Müşterime benzersiz deneyim yaşatmak için o çekim ne kadar sürecekse zaman telaşı olmadan rahat bir şekilde çalışıyorum. Günde 3-5 çekim yapmak gibi bir derdim yok çünkü ulaşmak istediğim müşteri de fiyat listem de zaten bu sisteme göre tasarlandı..

Bana gelen ailelerim bu nedenle her zaman rahattırlar. Benim ne kadar zaman ihtiyacım olduğunu bilirler. Çünkü ben onlara 6 farklı zaman planı gönderirim. Bebeğinin hangisi olacağını ilk konseptte zaten anlar:) Böylece onları ne zaman alacağımı, çekimin nasıl gittiğini, ne kadar süreceğini, bu arada isterlerse neler yapacaklarını bilirler. Kanadalı bir müşterim çekimin 3. Dakikasında biz Tim Hortons’a kahve almaya gidiyoruz dedi. Bir şey sormak için aşağıya indiğimde ikiside evde yoktu ve 45 dakika sonra geldiler. Kahve içmeye birlikte zaman geçirmeye gitmişlerdi:).

Çünkü benim 3. Adım olarak onlara gönderdiğim Yenidoğan Müşteri Çekim Rehberimi biliyorlar. Hangi pozları nasıl aldığımı, nelerle başladığımı, saat kaçta olduğunu, neler giymeleri yanlarında getirmeleri gerektiğini, bebek sakinleştirme yöntemlerini, göbeği düşmüşse neler yapacağımı, düşmemişse neler yapacağımı, yüzünde kızarıklar varsa neler olacağını, aile çekimini ne zaman yapacağımı, ne giyeceklerini… Çünkü her müşterimin çekimini bu bir kırılma noktası olacak mantalitesi ile çekerim. Aile çekimine özensiz bir kıyafetle gelirlerse bunu yapamam. O yüzden müşterime herseye öncesinde sağlarım. 2 gün önceki müşterim rehberinizdeki yemem ve yememem gereken şeyleri doktoruma sorarak uyguladım, yanımda formula ve emzikte getirdim.

Bunlar benim kulaklarıma müzik gibi geliyor tabi o konuşurken:)) Bu çekimin harika gitmemesi için hiçbir neden yok artık..

Eğer farklı olmak istiyorsanız farklı davranacaksınız. Bunu da kendi işime uyguluyorum. Bu çekim rehberleri benim işimi çokkkkk değiştirdi. Hem müşterilerim çok rahat geldiler, hem de ben stressiz çekimler yapmaya başladım. Öncesinde kendimi çok yoruyormuşum. Dm’ler, emailler, mesajlaşmalar…. Hiç biri yok:) Kazandığınız zaman, müşterinize sunduğunuz deneyim, çekimlerinizin yukarıya çıkması.. Daha ne istersin ki?

Dünya’daki binlerce fotoğrafçı her çekim için ayrı rehberlerini müşterilerine gönderiyor. Umarım siz de yakın zamanda başlarsınız. Herkesle beraber Hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek delilik. Fotoğrafçılık işimizde %20 çekim ile ilgili %80 pazarlama ile ilgili. Fotoğrafçılar olarak %20ye o kadar odaklanıyoruz ki büyük kısmı kaçırıyoruz Sonra bir şey eksik, bir şey olmuyor diyoruz ama ne olduğunu bulamıyoruz:)
Benim çekim rehberlerime buradan ulaşabilirsiniz.


Kısaca özetlersem İlki sözleşmeyi, teklifi online göndermek, CRM’e kaydetmek, ödemeyi online olarak almaktı. 2 ve 3. Olarak müşterime bir zaman planı ve çekim rehberi göndermekti. Önceki iletilerde detayları görebilirsiniz.
.
.
4. Olarak çekimden genellikle 1 ay önce hem hamileliğinin son dönemlerinde müşterimin nasıl olduğunu öğrenmek hem de onun çekimden beklentisini tam olarak yönetebilmek için ona bir form gönderiyorum. Son 1 aya kadar bekliyorum çünkü çok daha önce gönderirsem daha zaman var diyip cevaplamayı unutabilir, çok yakın vakitte gönderirsem stresli ve hamileliğinin son zamanları olduğu için yine yapması çok zor olabilir.
.
.
Bu formda hangi renk temalarını sevdiğini, genel olarak hangi tarzlardan hoşlandığı ve hatta çok ıstediği bir fotoğrafım varsa bana göndermesini istiyorum. Cekime kimlerle geleceği, köpeği da da kedisine kadar oldukça detaylı bir form. Ben bu cevapları daha sonra bir sürü yapacağım faaliyette ona göre özelleştireceğim ve değerli olduğunu her aşamada hissettireceğim.
.
.
5. Olarak ona ufak bir hediye gönderiyorum ve Zoom görüşmesi yapıyorum. Düşünsenize bebeğini çekeceğiniz hamile müşterinizin adresine ufak ve onu heyecanlandıracak bir hediye gönderiyorsunuz? Siz olsanız ne hissedersiniz? Ben olsam sevincimden ağlardım:)) Fotoğrafçımdan bana daha doğmamış bebeğim ya da benim için bir hediye geliyor:)) İşte o hissi hiçbir zaman unutmayacak. Sonra üstüne bir de Zoom’da görüşme yaparak neler hazırlayacağınızı, onları neler beklediğini ve birazda dertleştiğinizi düşünsenize. Müşteriniz sizin artık gönüllü ve sadık pazarlamacınız olacak.
.
.
Çekim öncesi bu paylaştığım şeyleri umarım yapıyorsunuzdur. Yapmıyorsanız da hemen başlayın. Yılda 300 bebek çekeceğime 75-100 arası bebek çekip daha çok kazanıp, daha çok kendime ve aile zaman ayırıp, daha profesyonel görünüp, daha odaklı ve planlı çalışıp işinizi büyütebilirsiniz.
.
Biliyorum %99'unuz değişime direnecek, farklı bir şey yapmaya çekinecek, aynı şeyleri yapmaya devam edecek. Hatta emaili buraya kadar okuduysanız bile %1'in içindesin demektir:) Nereden nasıl başlayacağını bilmiyorsan sana yardım için buradayım:) Mesaj atman yeterli.

Sevgiler,

Serap

www.serapseker.com