Geçtiğimiz günlerde yurtdışında üyesi olduğum bir grupta algılanan değer hakkında bir söyleşi adında bir yazıya denk geldim. Sizinle bunu paylaşmayı çok istiyorum Oradaki konu müteahhitlik ile ilgiliydi ama ben onu bizim Türkiye Bebek Fotoğrafçılığına uyarlayıp bizim fotoğrafçılık dilinde yazmaya çalışacağım..


ALGILANAN DEĞER HAKKINDA BİR SÖYLEŞİ:

Bir müşteri, fotoğrafçı bir arkadaşıma yenidoğan fotoğrafı çekmenin ne kadara mal olacağını sordu ve fiyat teklifi istedi.

Arkadaşım ona bir teklif verdi: 1.500 TL

Müşteri yanıt verdi: Bu gerçekten yüksek görünüyor.

Arkadaşım sordu: Sizce bu iş için makul bir fiyat nedir?

Müşteri cevapladı: Maksimum 500 TL veririm.

Arkadaşım cevap verdi: Tamam, o zaman seni kendin yapmaya davet ediyorum.

Müşteri cevap verdi: Nasıl yapacağımı bilmiyorum

Arkadaşım cevap verdi: Pekala, o zaman 500 TL ‘ye nasıl yapılacağını sana öğreteceğim . Yani size 500 TL tasarruf etmenin yanı sıra, gelecekte size fayda sağlayacak değerli beceriler de öğreneceksiniz.

Müşteri cevapladı: Kulağa hoş geliyor! Hadi yapalım!

Arkadaşım cevap verdi: Harika! Başlamak için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bir fotoğraf makinesine, bir lense, bir ışığa, yenidoğan kıyafetlerine, yenidoğana uygun sepet, kova ve yataklara, arka planlara, bu fotoğrafları işlemek için iyi bir bilgisayara, bazı programlara vb. ihtiyacınız olacak.

Müşteri cevapladı: Ama ben bunların hiçbirine sahip değilim ve ben de tüm bunları tek bir iş için satın almak çok mantıklı görünmüyor.

Arkadaşım cevap verdi: Tamam. Öyleyse ek bir 200 TL karşılığında bu çekimde kullanmak için eşyalarımı size kiralayabilirim.

Müşteri cevapladı: Tamam. Bu adil.

Arkadaşım cevap verdi: Harika! Çekimi hemen yapmamız gerekiyor çünkü bebeğiniz 12 günlük olmuş bile.

Müşteri cevapladı: Ama çok daha küçük. Ben onu düzgün bir şekilde tutamıyorum bile henüz. 40’ından sonra yapsak olmaz mı?

Arkadaşım cevap verdi: Eğer benden bir şeyler öğrenmek istiyorsan ve bebeğinin yeni doğan çekimini yapmak istiyorsan en uygun zamanlar 5-15 gün arasındadır. Öncesinde eğitimde alacağın içn hemen şimdi başlamamız lazım. Ve işten 2 gün izin almanız gerekiyor

Müşteri cevapladı: Bu, 2 gün boyunca maaşımı feda etmem veya tatil zamanımı kullanmam gerektiği anlamına geliyor!

Arkadaşım cevap verdi: Bu doğru. Unutmayın, bir işi kendiniz yaptığınızda diğer faktörleri hesaba katmanız gerekir.

Müşteri cevapladı: Bununla ne demek istiyorsun?

Arkadaşım cevap verdi: Bir çekimi baştan sona tamamen yapmak, diğer şeylerin yanı sıra çekimi planlamak, malzemeleri almak, setupları oluşturmak, skurulum zamanı, temizlik gibi harcanan zamanı içerir. Gerçek çekimin kendisine ek olarak bunları da düşünmen gerekiyor. Ve ekipmanlardan bahsetmişken bunlarda ustalaşman yıllarını alacak. Bir günde alacağın bir eğitimle bunları iyi bir şekilde kullanamazsın. Yıllarca kamera kullanımı, ışık, pozlandırma, photoshop, bebek uyku ve sakinleştirme gibi konularda çalışmanız gerekecek.

Müşteri cevapladı: 1500 TL’lik teklifiniz çok makul. Çekimi sizin halletmenizi istiyorum.

SONUÇ: Bir iş için, özellikle de özel bir iş için ödeme yaptığınızda, yalnızca ekipman ve aksesuar için ödeme yapmazsınız. Ayrıca şunlar için ödeme yaparsınız: Bilgi

Deneyim

Özel Beceriler

Ekipmanlar

Planlama zamanı

Yaratıcılık

Profesyonellik

İş Ahlakı

Mükemmeliyet

Disiplin

Taahhüt

Dürüstlük

Vergiler

Lisanslar

Sorumluluklar

Sigorta…vb.

Özel iş yapılması için bir teklif talep ederseniz, lütfen fiyatlarını düşürmelerini sağlamak için bir hizmet sağlayıcıya saygısızlık etmeyin.

Teklifleri bütçenizi aşarsa, diğer teklifleri almakta yanlış bir şey yoktur. Sadece unutma .. ödediğin kadarını alırsın.

FOTOĞRAFÇILAR: Değerinizi bilin ve ona güvenin.

AİLELER: Değerlerinin farkında olun ve buna saygılı olun. Bunu Girişimci, İşletme Sahibi ve Esnaf olan tüm arkadaşlarımı, ailemi ve müşterilerimi desteklemek için paylaşıyorum.